a-Regaip Minareci den teşvik

Sayın Erol Hocam,

Öncelikle selamlar, sevgiler ve sonsuz hürmetler…

Siz boynuma “görünmez bir inci kolye” takarak bana yeniden hayat vermiş benim uğurlu, sihirli ellerimsiniz… Bu duygularım, sağlığımı size teslim ettiğim 1992 yılında da böyleydi, şimdi de böyle…

İki gün önce size kontrole geldiğimde yaptığımız sıcacık sohbet sayesinde Mete Bey'in sitesindeki “Babamın Penceresi” köşenizle tanıştım. Günün yorgunluğu üzerime bastıkça açıp tekrar tekrar okuyorum Hocam…

Hani fuge des İdee 'den yakınmışsınız ya…. Aman Hocam, sakın stilinizi bozmayın…. Konudan konular yaratıp, sonra öylesine ustalıkla yine ana konularınıza dönüyorsunuz ki, 33 yıldır kalemiyle hayatını kazanan biri olarak tek kelimeyle büyülendim! Lütfen aynen devam, diyorum…

Sevgili Hocam, madem yazmaya başladınız, madem elinize neşter gibi kalem de çok yakışıyor, lütfen aynı hızla yazdıklarınızı çoğaltın ve o gün konuştuğunuz gibi kitabınızın editörlüğünü yapıp basmak bana nasip olsun…

Sonsuz saygı ve hürmetlerimle Hocam…

Regaip Minareci

                                                 ***********

 

b-Zekeriya Usta yı tanımak

 

 Hocam saygılarımla,
ben Burak göz, isim olarak tanımayacaksınız ama ben sizi tanıma şerefine nail oldum.Zekeriya Özcan ustanın yeğeniyim.bir kulak sorunum nedeniyle size gelmiştik ve nezaketinize hayran olarak dönmüştüm.Bunları size olan saygımdan ötürü yazma ihtiyacı hissettim.
 Nette gezerken pencerenize rastladım. bulmuşken de okumadan da geçemedim. Elinize sağlık.
Teşekkür ediyorum ve vakit ayırabildiğiniz sürece bu tavsiyelerinizin devamını bekliyoruz.
Kendi adıma söylüyorum , inanın sokaktaki insanlara verebileceğiniz en kıymetli hediye bu olacaktır.
lütfen kendi ifadenizle yarım asırı geçkin tecrübenizden bizi mahrum bırakmayın..
sizin için basit bir tavsiye bile bizim için bulunmuş bir mücevherdir.
sağlığınıza duacıyız.
saygılarımla, burak göz, çorlu
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir..

 

  Sevgili kardeşım Burak bey

Internet sitesindeki pencerem vesilesi ile size kendimi hatırlatmaktan çok mutlu odum.Hakkımdaki mültefit sözlerinize de candan teşekkür ederim.Bu vesile ile şunu da belirteyim ki bir gün Zekeriya usta ile olan bir anımı da penceremde bulacağınızı haber veriyorum .

Gözlerinizden öperim

Sevgili dostlarım,

 Bu dost selamında adı geçen.Zekeriya Usta sizlere gerçekten tanıtılmaya değer

bir insandı. 30 yıl önce Levent teki evimizin çevre duvarlarını yapacaktı.

Ödemenin nasıl  olacağını sordum.Götürü bir fiyat verme adetinin olmadığını sadece yövmiye ile iş yaptığını bunun dışında bir ödeme ile bilmeyerek de olsa ya bizim ya da kendisinin aldanmış olabileceğini söyledi.Kabul ettim.

 Yemek molası dahil günde 9 saat (8-17) çalışıyor hafta sonları ödeme yapıyordum

Bir hafta sonu ödenecek mikdar altı yövmiyeden biraz fazla idi.Sebebini izah etti :

Akşamüstü saatı dolduğunda karıştırılmış fazla harç kalmış onları ziyan etmeyip bitirmek için fazla mesai yapmış.

Genelde her gün tam saat 5 te işini bırakırdı.Bir gün saat 5 i geçiyor o hala çalışıyordu.’’Zekeriya Usta hayır ola  saat 5 i geçti hala çalışıyorsun ‘’ diye takıldım.Bu gün Cuma ,namaza gittim onu telafi ediyorum dedi.

 

Değerli dostlarım ,

Zekeriya usta ile olan bu anımı geçen 30 yıl içinde değişik vesileler ile belki 30 defa anlattım.Zaten o kadar çok anlatmasa idim çoktan unutmuş olabilirdim.

Bir insan iş ahlakını kendi hayat felsefesi ile birleştirirse işte böyle eski deyimle ‘’namus-u mücessem’’ bir kişilik ile karşınıza çıkar ve hayranlığınızı kazanır.

Allah ona sağlık ve uzun ömür versin.

 

                                   ****************

 

c-Kıbrıs tan eski bir dost selamı

 

Sayın Profesör Mete Düren ,

Tesadüf eseri bir tv programı izlerken isminizin soyadı bana kıymetli babanız Erol Düren'i ve dolayısı ile 52 yıl öncesi 1957-1958 İngiltere Sheffield kentini hatırlattı.O yıllarda ben de Üniversitede mimari tahsilime yeni başlamıştım.Union binası Saturday Night Hop etkinliklerinde ve British Council binalarındaki tanışmamızı takiben kısa dahi olsa küçük hatıralar hala daha belleğimdedir.

  Web sayfanızdaki bilimsel ve içten samimi yazılarınız beni çok mutlu etmiştir.Bilhassa Babamın Penceresi hatırladığım Erol Düren'i çok iyi temsil etmektedir.Sevgili Erol Hocamıza iyi günler diler selamlarımı iletirim.

  Ben halen KKTC Lefkoşa'da serbest mimar olarak çalışmaktayım.

  Bu kısa mesajımı babanıza iletirseniz çok memnun kalacağım.

Sizleri ailece Kıbrısta ağırlamaktan çok mutlu olacağız.

Sevgi ve saygılarımla,

Tuna Veysi,Mimar,

14 Tuna Sokak,Kumsal,Lefkoşa.

                                *****************

 d- Dr.Salih Tanrıkulu nun gayret veren yazısı

Hocam saygı ve selamlarımla.

Ben KBB Uzmanıyım. Yazılarınızı büyük bir keyifle okudum.

Tecrübelerinizden bizi mahrum etmediğiniz için teşekkür ediyorum.

Dileğim sıkılmadan yazmaya devam etmeniz. Kaleminize sağlık.

Sağlık dileklerimle 

Dr Salih Tanrıkulu K.B.B. Uzmanı

                            **************

e-Hanife’nin derdini paylaşmak

 

1.mektup:

 

İyi günler 
 Sizlerin methinizi duydum bir yakınımdan tesadüf, sorularımı sorabilceğim doktor arayışına girdiğim bugün  bilmeiyorum bu şkeilde bana cevap yazarmısınız ama nacizane fikriniz almak isiyorum şöyleki:

 

 2 senedir troidlerimde nodülü takip ettirmekteyim devlet hastaalnelerinde ultrason ve biyopsi eşliğinde sürekli 6 ayda bir takip ettirmekteyim ama son biyopsi sonucunda şu şekilde yazıyordu birde cm olarak 1,5 cm geçtiği için tekrar bir biyopsi yapıldı sonuçta yaymalar hücreden orta derecede zengin olup bol proteinöz materyal,kolloidol materyal ve tabakalar halinde uniform görünümde tirositler ile çok sayıda köpüksü makrofajlar izlendi diye yorum var ve bu sonuca göre doktor artık alalım dedi nodülü ama beni üzen ameliyat olmak değil troidlermin de bu nodülle alınacağı idi açıkcası başka doktorlarada gitmedim maddi olark külfetli olucak diye 2 ssk doktorunun da cevabı bu oldu :(  madem toridler alıncaksa ben bu ameliyat sornasıdna heergün hormon hapımı kullanacağım :( lütfen bana yorumunuzu yazarsanzı en azıdan güven içinde o ameliayt masasına yatacağım sizin cevabınız benim için çok önemli olucak bu anlamda , lütfen fikrinizi söylerseniz mutlu olcuağım vaktinizi ayırıp bu mailimi okuduğunuz için çok teşekkür ederim.
 
Kolay gelsin

 

2.mektup:

 

İnanın bu mailime cevap verme ihtimalinizi bile düşünmemiştim.

Şansımı denemek istemiştim daha sonra tesadüf işyerinde tv'den de sizi izleyince kesin cevap yazamaz bu kadar hastası ve yoğun programı arasında bana cevap mı? yazacak diye kendimle alay etmiştim.

 Beni mahçup ettiniz bu cevabınızla .O zaman ameliyat günümü alıp bir an önce kurtulmakta yarar var bu nodülden. 

İnanın sizden de teyid alınca içim rahatladı. Şimdi daha rahat kafamda acaba olsammı olmasammı ameliyat diye düşünmeden hemen gün almada sıra.

Tekrar tekrar teşekkürlerimi iletiyorum ve sevgilerim  sunuyorum sağlıklı neşeli günler

Hanife

 

Sevgili dostlarım ,

Guatr hastalığı nedeni ile teklif edilen ameliyat için karar vermek durumunda olan fakat  tereddütlerinden, endişelerinden de kurtulamayan, maddi yetersizliğine rağmen  başka bir uzmanın fikrini almak için yol arayan zeki bir hanımın  becerisini okudunuz.

Benden cevap beklemediğini ve aldığı zaman da mahcup olduğunu yazıyor.

Onu böyle mahcup etmek benim için ne kadar güzel bir duygu idi,

Onu da ben tarif edemem.

Neden bunu benden beklemiyordu? Ve bana bunu yaptıran ne idi ?

 Bir an düşündüm ve çok kolay buldum: Empati !

 İnsanın kendisini karşısındakinin yerine koyması.Ah ! bunu biraz daha sık yapabilsek,dünya cennet olurdu,.ne yazık ki Türkçemizde kelime olarak

 galiba bir karşılığı da yok.

Sonra merak ettim ve bu deyim için neler söylenmiş nasıl tarif ediliyor?

 Çok sayıda ciddi yazılar var.Haydi size eğlenceli bir uğraşı.

Google da “Empati nedir ?” diye arayın ve neler söylenmiş ?

Size göre de değerlendirin.

Empati’ niz bol olsun .     

                      ******************

 

f-Avustralya da bir Beşiktaşlı aile

 

Erol Düren Bey
 
"Babamın Penceresi" ne denli güzel öyle.
 
Vaktinizi alacağım ama o sayfaya nasıl denk geldiğimi yazmak istedim.
 
Ben 1977'den beri Avustralya'da yaşıyorum ve de Babacığım Beşiktaşlı olduğu icin bir Beşiktaş aşkı aşılanmiş bilincalti.  Belki Beşiktaş aşkı belki Baba aşkı  onu da tam bilemiyorum.  (Bu arada Türkçe aile haric kimseye yazmadığım için unuttum yanlışlarım için sizden özür diliyorum).  Neyse, Aralık ayında Türkiye 'ye geleceğiz acaba İnönü de bir maç izleyebilirmiyim diye araştırma yaptım Beşiktaş resmi sitesinden.  
Acaba taraftarla ilgilenen bir yönetim üyesi var mı diye okumaya başladım - öyle bir yönetim göremedim - Belki Mete bey ilgileniyordur diye onun bilgilerini okudum.  Sonra Mete Bey'in sitesini merak ettim, çünkü kısmet olursa benim oğlum da 2 yıl sonra hekim/doctor olacak.  Oradan da "'Babamın Penceresi”ne  takıldım kaldım, ne kadar büyük bir zevkle okuduğumu size bildirmek istedim ve de tüm kalbimle teşekkür ediyorum - sayfayı favorilerime ekledim ara sıra kontrol edeceğim, pencerenizde yeni eklentiler var mi diye.
 
Istanbul'da Beşiktas/Çarşı’ da ufacık bir dairemiz var.  Eşim GS li ama beni sevdiği icin hep İnonu'ye götürmuştür maçlar için.  Oğlum, Taylan ise Beşiktaşlı.  19 Aralık daki maç için bilet ayarlamaya çalışıyorum.  Eşim, ben, oğlum ve de oğlum'un 4 tane Avustralya'lı arkadaşlarını götüreceğim maça  Şimdiden onun heyecanını yaşıyorum desem bana gülmezsiniz umarım.
 Kısacası beni sizin Pencerenize yolumu düşüren Beşiktaş oldu.  Hayat ne kadar farkli tesaduflerle dolu.  19 Aralik'da bilet bulabilme telaşesi ile PC başına oturup, beni bambaşka düşüncelere daldırdığınız için çok teşekkür ediyorum.
Tüm ailenize hürmetler.
Meliz Gürgenci

                                    ***************
 
g-Bir öğrencinin heyecanı ve azmi 

 

Hocam ben Kadıköy'de Ahmet Sani Gezici Lisesi'nin okul birincisiyim.

 hocam ben bu sene sınava girdim ve sınavda 500 puan aldım.

 

Yanlış tercih yüzünden açıkta kaldım.

Hayalim dünyanın en büyük kalp ve damar cerrahı olmak ve bir de

Harvard'da adıma kürsü açtırmak .Yani değerli hocam ben de sizler gibi doğayen olmak istiyorum.Ama yanlış tercihten üstelik bu kadar puan almışken açıkta kalmak beni tahmin edemeyeceğiniz kadar üzdü.Bir daha ki seneye de hazırlanmak çok zor

.Ama şimdi Yeni Yüzyıl Üniveritesi'nin ek kontenjanlarda Tıp fakültesi açacağını duydum..YÖK'ten onay bekleniyormuş.Annem ile babam geldi ünivesitenizi gezdi ve çok beğendi Hocam açılma ihtimali varsa lütfen bana bir e-mail atarmısınız?

Öğrenciniz olmak dileğiyle     

 Berat Hasbal

                                        ***************            

 

h-Cesaret veren bir mektup

 

EROL BEY SİZ HARİKA BİR İNSANSINIZ EMİNİM BU SÖZLERİ DAHA ÖNCEDE DUYMUŞSUNUZDUR

AMA BEN YAZAMADAN DURAMADIM KUSURA BAKMAYIN .DÜN ANNEME DOKTOR ARARKEN METE BEYİN SİTESİNDE SİZİN YAZILARINIZI GÖRDÜM İNANILMAZDILAR ÇOK  ETKİLENDİM  OĞLUNLA GURUR DUYAN BİR BABA VE BU GURURU HERKEZLE PAYLAŞIYORSUNUZ HARİKASINIZ.BÖYLE DURUMLARLA PEK KARŞILAŞMADIM BEN ÇEVREMDE   AMA BENİM AİLEMDE SİZİN GİBİ KARDEŞİM VE BENLE HEP GURUR DUYDULAR. SİZDE O ENDER İNSANLARDANSINIZ  
BİR GÜN KARŞILAŞMAK UMUDUYLA

 

SAYGILARIMLA  EMİNE ASLANGİRAY                      

                   

                                 ****************   

 

g-Güzel tesadüfler 

 

              ARZU TUTAR : 30/12/2010 09:41

 

 

 

Konu :

Tesadüf

 

Mesaj :

Merhaba, 
Endokrin ile ilgili araştırma yaparken tesadüfen Sn. Mete Düren''in sayfasını buldum. Oradan da sizin sayfanızı. Tabii böyle bir sayfa ile karşılaşacağımı düşünmemiştim. Çok güzel,faydalı,örnek olan makaleler yazmışsınız. Biriktirdiğiniz hazineleri bizlerle paylaşmışsınız. Çok duygulandım ve okuduklarım beni çok etkiledi. Bende size teşekkür ederim. Bu hazineleri okuyabilmeme fırsat verdiğiniz için. Size ve ailenize uzun, sağlıklı ömürler dilerim. Ve yazılarınızı daha çok okumak isterim. 
Tekrar teşekkür ederim. 
Hoşçakalın.