İkinci Dünya Savaşında İzmir den anılar                       

Yeni yılın girişinde bu ilk sohbetim için, sizlere penceremin açılışında bahsettiğim Hayat hikayem gözüme çarptı.Onu üstünkörü bir daha gözden geçirirken birçok anılarım gözümde canlandı. Onlardan bazılarını sizlerle paylaşmak istedim:

İzmir de geçirdiğim çocukluk hayatımın 1939-1945 altı senelik orta okul ve lise dönemi, İkinci Dünya savaşının zor şartlarına rastlar.Ona rağmen çok mutlu çocukluk izlenimlerim vardır

.Günlük hayatta beklentilerimiz o kadar alt düzeyde idi ki kısıtlı şartlara rağmen kimse mutsuz değildi.

(Burada da yine bir çağrışım aklıma takıldı size bir gün az kalori almanın ömrü uzattığından fazla kalorinin ise ömrü nasıl kısalttığından bahsedeceğim)

Dünya Harbi başlamıştı.Haberleri takip etmek amacı ile yeni yeni yayılan radyo kullanımı dolayısı ile babam da Schaub marka bir radyo almıştı.Radyoyu getiren satıcı onu bir köşeye yerleştirdikten sonra büyük bir ciddiyetle ‘'şimdi bunu evde kim kullanacak ise ona göstereyim” dedi.Kardeşlerim ve ben babamın etrafına toplanarak verilen izahatı dinledik. Teknolojinin bu ileri kademesi ile böylece aşina olduk!

Buz dolabı da ayni saygıyı hak ediyordu. O da evlerde yemek odalarında mutena bir köşede yer alıyordu. Henüz mutfaklara düşmemişti.

Bütün bunlar o zamanın nesli ile bu günkü neslin birbirini anlamakta çektiği güçlüğü izah edebilecek örneklerdir. Bu günkü nesil de her halde yarınki nesil ile benzer güçlükleri yaşayacaktır.